Ansökan om nyttjanderätt och servitut

Behöver du tillgång till kommunens mark? Här kan du skicka in en förfrågan om upprättande av servituts- och nyttjanderättsavtal. Här kan du också komma i kontakt med kommunens Mark- och exploateringsfunktion angående andra frågor som rör avtalsservitut och nyttjanderätter.

 

Förutsättningar

 

Avtalsservitut

Rätt för en fastighet att använda en annan fastighet för ett visst ändamål för all framtid. Rätten uppkommer genom ett avtal mellan fastighetsägarna och följer med fastigheterna även om de säljs. Det kan till exempel handla om en väg eller vatten- och avloppsledningar. Vid upplåtelse av avtalsservitut betalar den som får ett servitut en engångsersättning i samband med att servitutsavtalet tecknas. Avtalsservitut brukar skrivas in i fastighetsregistret för att bli synligt för allmänheten.

 

Nyttjanderätt
Rätt för en person (fysisk eller juridisk) att på visst sätt nyttja annans fastighet. Nyttjanderätten upplåts utan ersättning och är alltid begränsad i tid. Kommunen kan till exempel upplåta nyttjanderätt för idrottsföreningar på idrottsanläggningar.

 

Arrende
Arrende är en typ av nyttjanderätt som innebär att arrendatorn totalt tar i anspråk marken som ingår i arrendeområdet. Vid arrende utgår alltid en årlig avgift för markupplåtelsen. Det finns olika typer av arrenden beroende på vad marken ska användas till. Det kan till exempel handla om jordbruk, parkeringsplats och mast.

 

Vad händer när du skickat in ditt ärende?

Mark och exploatering tar emot ditt ärende och du får ett bekräftelsemail. På grund av hög arbetsbelastning kan det dröja innan vi påbörjar handläggning och återkopplar till dig.

 

En handläggare kommer att titta på förutsättningarna för att utföra det du beställt, samt föra intern dialog kring frågan för samstämmighet mellan funktioner och förvaltningar. Mark- och exploateringsingenjörerna och Sektorchef Sektor tillväxt har delegation på att underteckna servituts- och nyttjanderättsavtal med ersättningar eller avgifter upp till fem prisbasbelopp. I vissa fall kan det finnas behov av att ta upp frågor som rör avtalen för politiskt beslut.

Följande behövs för e-tjänsten

  • Kontaktuppgifter
  • Behörighetshandlingar
  • Fastighetsuppgifter (adress eller fastighetsbeteckning)

Du kommer att gå igenom följande steg:

Föregående Nästa