E-Förslag
Multiarena Brittso
Beskrivning
Jag vill lämna ett förslag på ett aktivitets-centrum för alla barn och ungdomar som bor i och runt Brittsbo.
Idag finns det en pulkabacke med en grillstad som mötesplats i Brittsbo men den används såklart bara på vintern. På sommaren så finns det inget ställe där man kan mötas, leka, spela eller bara hänga. Jag och många fler boende i Brittsbo känner att det saknas något för barnen.
Mitt förslag är en Multiarena liknande den som man kan se vid den nya skolan ovanför ica maxi/mekonomen. En bollplan där det går att spela fotboll, basket, innebandy mm samt en bana/park för skateboard, sparkcykel, inlines mm. Se bifogade bilder.
Det finns yta att använda och jag bifogar en karta över området med rödmarkerad mark som borde gå att nyttja till detta.
Mvh/ Jocke
JOAKIM DANIELSSON